Кремаст и освежувачки десерт кој ќе ви ја врати енергијата

Кремаст и освежувачки десерт кој ќе ви ја врати енергијата

Овој десерт ќе ви ја врати енергијата и ќе ве освежи!

Состојки:

  • 1 кг бисквити
  • 1 л јогурт
  • 250 гр шеќер во прав
  • банани
  • 1 кесичка шлаг

Начин на подготовка:

  1. Искршете ги бисквитите, додајте шеќер во прав и прелијте сè со јогурт. 
  2. Оставете половина час да отстојат за бисквитите добро да го впијат јогуртот. 
  3. Обликувајте ја масата по желба и преку ставете банани исечени на кругови (или некое друго овошје по желба) и од горе распоредете разматен шлаг. 
  4. Оставете да отстои некој час во фрижидер па послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед