Ручек на денот: Запечен зеленчук со павлака

Ручек на денот: Запечен зеленчук со павлака

Направете вкусен зеленчук со павлака во тава.

Состојки:

 • 6 тиквички
 • 6 домати
 • 6 чешни лук
 • 1 шолја сечен магдонос
 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 јајце
 • 250 мл. павлака
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 180 степени.
 2. Се премачкува калап за печење и се редат половина од ситно сечените тиквички, па половина домати.
 3. Се ставаат зачини и масло, па лук и магдонос.
 4. Се реди уште еден ред тиквички со домати и се става горе уште малку лук со магдонос.
 5. Се мати јајцето со павлака, се полева се и се пече еден час.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство