Домашни меки ќофтиња – одлични за со компир или пире

Домашни меки ќофтиња – одлични за со компир или пире

Направете домашни вкусни и меки ќофтиња, кои супер одат со компири или пире.

Состојки:

 • 1 кг. мелено месо
 • 2 јајца
 • 1 главица кромид
 • 5 лажици кисело млеко
 • 4 лажици презла
 • 1 лажиче сода
 • бибер и сол, брашно за валкање
 • масло за пржење

Подготовка:

 1. Се става во сад меленото месо со јајца и сечен кромид, зачини.
 2. Се става сода, кисело млеко и презла во сад и се остава да се активира.
 3. Се додава во меленото месо, па се меси и се остава половина час.
 4. Се прават ќофтиња со намастени раце и се валкаат во брашно, па се пржат на врело масло.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство