Брзи топчиња за доручек: Веќе никогаш нема да фрлате стар леб

Брзи топчиња за доручек: Веќе никогаш нема да фрлате стар леб

Веќе никогаш нема да фрлате стар леб…

Состојки:

 • 250 гр стар леб
 • 80 гр путер
 • 1 главица кромид
 • 60 гр брашно
 • 2 јајца
 • сол
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Кромидот продинстајте го на масло, потоа додајте ги сите состојки и добро замесете со раце за убаво да се поврзе. 
 2. Од добиената смеса правете топчиња со влажни раце. 
 3. Во лонец со врела вода спуштајте ги кнедлите и гответе ги 15 минути. 
 4. Послужете ги како доручек или како прилог со ручек.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта