Видео рецепт: Сос со шампињони и бело вино – тече врз шницли

Видео рецепт: Сос со шампињони и бело вино – тече врз шницли

Направете вкусен сос со шампињони за шницли.
Совршен вкус и арома.

Состојки:

  • 300 гр. шампињони
  • 1 шолја бело вино
  • црвен пипер и сол
  • 4 лажици брашно
  • 4-5 лажици маргарин
  • малку индиски ореви

Подготовка:

  1. Се чистат печурките и се сечат, па се ставаат во сад со три шолји зовриена и солена вода, со бело вино и црвен пипер.
  2. Се остава половина час да врие и се цедат потоа печурките од бујонот.
  3. Се пржи брашно на маргарин, па бујонот, па и шампињоните и се додава прстофат индиски ореви по избор за арома.
  4. Се крчка се 10 минути.

Ова е детален рецепт:

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство