Лиснати хармоника компири (Видео рецепт)

Лиснати хармоника компири (Видео рецепт)

Неодоливи комприри – кога еднаш ќе ги пробате, секогаш ќе ги правите!

Состојки:

 • 700 гр компири
 • морска сол
 • бибер
 • црвена пипер
 • кари
 • оригано
 • рузмарин
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги и исечкајте ги на тенки кругови. Додајте масло и сите наброени зачини. Добро измешајте. 
 2. Плехот обложете го со хартија за печење па редете ги компирите еден до друг. 
 3. Печете на 200 степени околу 40 минути да поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт