Бела торта со само три јајца – не може да биде поевтина

Бела торта со само три јајца – не може да биде поевтина

Направете вкусна торта со ванила и џем од кајсии.

Состојки:

 • 250 гр. ореви
 • 250 гр. маргарин
 • 250 гр. шеќер
 • 250 гр. брашно
 • 1 жолчка
 • пекмез од кајсии

Фил:

 • 3 белки
 • 5 лажици шеќер
 • 3-4 кеси ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Се мелат 250 грама ореви и се додава маргаринот со шеќер и брашно, како и една жолчка.
 2. Се меси тесто од овие состојки и се развлекува кора, се дели на два дела и се пече на одделни плехови.
 3. Се пече на 180 степени додека не порумени, па се премачкува со пекмез од кајсии, па потоа со фил од матени белки со шеќер и ванилин шеќер.
 4. Премачкајте ја со филот цела торта одозгора, а декорирајте по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

 

singlepost_text