Вкусни тестенини со тиквички и сирење

Вкусни тестенини со тиквички и сирење

Вкусни тестенини со тиквички.

Состојки:

 • 200 гр. тестенини
 • ½ главици кромид
 • маслиново масло
 • 2 тиквички
 • 100 гр. сирење
 • 2 лажици магдонос
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се ставаат тестенините во вода со сол и се варат, па се цедат.
 2. Се пржи сечениот кромид на масло, па се додаваат излупените и изрендани тиквички, со зачините.
 3. Се меша сирењето кое се ситни со магдонос и се ставаат тестенините во садот со тиквички, па се става и сирењето.
 4. Се додаваат и 2-3 лажици од водата во која се вареа тестенините.
 5. Се меша се кратко на оган и се служи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки