Таа е царица на зимата: Мини пити со кисела зелка

Таа е царица на зимата: Мини пити со кисела зелка

Вкусна пита со кисела зелка која ќе ја спремите за кратко.

Состојки:

 • ½ главици кисела зелка
 • 2-3 чешни лук
 • 1 јајце
 • 200 мл. млеко
 • малку брашно
 • ½ кг. кори за пита
 • бибер и црвен пипер
 • масло

Подготовка:

 1. Се сече ситно зелката и се пржи на масло, се додава црвен пипер, бибер и ситнет лук.
 2. Се мати јајцето и се додава во млекото со малку брашно, сол, масло и се прави смеса како за палачинки.
 3. Ќе процените колку брашно треба според густината на смесата.
 4. Се шири една кора и се става масло, се прска со малку млеко, па се става зелка.
 5. Се витка кората.
 6. Се премачкува и горе со смесата со млеко и се става малку масло.
 7. Се редат корите во плех и се печат 30 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт