Лесни и брзи крокети – совршени се за со сос

Лесни и брзи крокети – совршени се за со сос

Направете вкусни крокети на италијански начин.

Состојки:

 • 150 гр. ориз
 • 5 дл. вода
 • 2 лажички вегета
 • 80 гр. пармезан
 • 2 лажици магдонос
 • 1 јајце
 • 80 гр. овесни снегулки
 • 5 лажици презла
 • масло за пржење

Подготовка:

 1. Се става во водата која врие на оган вегета и ориз, па се вари 15 минути.
 2. Се трга од рингла и се лади, се меша пармезанот со магдонос и јајце, овесни снегулки и се меша убаво смесата.
 3. Се прават со влажни раце крокети, се валкаат во презла и се пржат

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки