Арома која мами: Тестенини со црвено вино

Арома која мами: Тестенини со црвено вино

Вкусни тестенини со црвено вино.

Состојки:

  • 250 гр. тестенини
  • 1 конзерва црвен грав
  • 150 гр. доматно пире
  • 50 мл. црвено вино
  • 1 чешне лук
  • сол и бибер и босилек

Подготовка:

  1. Се сече лукот и се пржи на масло, па се додава и црвеното вино.
  2. Пред крај се става доматното пире со гравот и сите зачини.
  3. Се варат тестенините во солена вода, се цедат и се мешаат во смесата.

 

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство