Напивка за добро утро: Ќе имате блескава кожа и ниту една мозолка

Напивка за добро утро: Ќе имате блескава кожа и ниту една мозолка

Квалитетот на кожата, покрај генетските предиспозиции, најмногу зависи од исхраната. Правилната исхрана е подеднакво добра за нашиот организам, но и за најголемиот орган на нашето тело – кожата.

Многу пати е пишувано за ефектите на куркумата.

Секое утро пред доручек испијте напивка со куркума која кожата на лицето ќе ја исчисти и освежи целосно за две недели.

Ставете куркума во чаша со вода, и измешајте. Напивката се пие во првиот дел од денот, пред, или после доручек. Можете да додадете и прстофат бибер, за мешавината добро да се апсорбира. Пијте ја оваа напивка 2 недели, па направете пауза од 2 недели.

Со оглед на тоа што куркумата е позната и како природен антибиотик, кај примената на напивката постојат и контраиндикации, затоа најдобро е пред употреба да се консултирате со својот лекар.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко