Крем супа од блитва за здрави денови

Крем супа од блитва за здрави денови

Направете вкусна крем супа од блитва.

Состојки:

 • 20 гр. маргарин
 • 40 гр. кромид
 • 2 чешни лук
 • 250 гр. компир
 • 500 гр. блитва
 • 1 лажица вегета
 • 100 гр. павлака
 • сол и бибер

 

Подготовка:

 1. Се пржат на маргаринот кромидот со лук, па 800 милилитри вода се додаваат во тавата.
 2. Кога ќе зоврие се става излупен и изрендан компир, убаво измиената блитва исечена на ситни делови и вегета.
 3. Се вари се 15 минути, па се ставаат зачини.
 4. Се меша и павлаката и на крај се се става во блендер да се изедначи.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула