Германска салата од компири

Германска салата од компири

Веќе нема да правите други салати…

Состојки:

 • 6 компири
 • 1 главица кромид
 • 100 гр путер
 • 30 мл оцет балсамико
 • 100 гр шунка
 • 70 гр павлака
 • 3 лажички сенф
 • мајчина душица
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите се готват и се сечат на парчиња. За сос се меша путер, павлака, оцет, сенф, мајчина душица, ситно сечкан кромид, сол и бибер. 
 2. Се прелива компирот додека е врел. Шунката се сечка на парчиња и се додава во компирите. 
 3. Салатата се сервира изладена.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Bonapeti“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство