Брзо, лесно и вкусно: Ајвар коцки со фета

Брзо, лесно и вкусно: Ајвар коцки со фета

Вкусни ајвар коцки со фета сирење.

Состојки:

 • 5 јајца

   

 • 5 лажици брашно

   

 • 500 гр. ајвар

   

 • 500 гр. фета

   

 • 1 павлака

Подготовка:

 1. Се матат за кора со миксер пет белки со една по една жолчки, па брашното и ајвар.

   

 2. Се убаво се меша и се става во плех со масло, се печат две кори со смесата.

   

 3. Се меша фета со павлака, се премачкува едната кора и се става другата на неа.

   

 4. Се лади и служи.

 

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб