Решете се од воспаление на синусите: Домашна напивка која за 20 секунди го прочистува носот

Решете се од воспаление на синусите: Домашна напивка која за 20 секунди го прочистува носот

Синусната инфекција е состојба кога доаѓа до отекување или воспаление на ткивата на облогите на синусите. До тоа доаѓа кога синусите се исполнети со течност и бактерии наместо со воздух.

Вообичаени симптоми на воспаление на синуси се:

главоболка
губење на мирисот
кашлица
замор
треска
полн нос
болки во тој предел

За среќа постои начин да ја излечите оваа инфекција.

Состојки:

  • 1/2 шолја чиста вода
  • 1/4 шолја јаболков оцет
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица црвена пипер
  • 1 цеден лимон

Начин на подготовка:

  1. Згответе ја водата, а потоа ставете ја во шолја. Додајте јаболков оцет и измешајте, потоа нека се излади на собна температура. Откако ќе се излади, додајте пипер и мед и повторно измешајте. На крај, додајте сок од лимон и добро измешајте. 
  2. За најдобри резултати, испијте го ова на празен стомак пред доручек и пред спиење.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко