Сладок ролат со џем од кајсии (Видео)

Сладок ролат со џем од кајсии (Видео)

Брз и вкусен десерт кој ќе го обожавате!

Состојки:

  • 5 јајца
  • 5 лажици шеќер
  • 5 лажици брашно
  • 50 мл масло
  • џем од кајсии

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца со шеќер, додајте масло и брашно и ставете во намастен плех или во плехот ставете хартија за печење. Печете на 200 степени 10-15 минути. 
  2. Свиткајте ролат во крпа и оставете да се излади. Откако ќе се излади, намачкајте со џем, оставете малку да впие и сечете ролати.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед