Сончогледот заменете го со ова – грицкајте и бидете здрави како дрен

Сончогледот заменете го со ова – грицкајте и бидете здрави како дрен

Иако сите често знаеме да грицкаме сончоглед или семи, заменете ги со семки од тикв поради многубројни причини.

Семките од тиква се добри за здравје на простатата, ги исфрлаат токсините и намалуваат радикалите во телото.Ги ублажуваат и симптомите на менопауза, а го намалуваат и холестеролот.

Штитат од дијабетес и го подобруваат расположението, се борат со стресот и артритисок.

Јадете ги почесто.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки