Кифли со сланина – домот ќе замириса, ќе се изедат веднаш

Кифли со сланина – домот ќе замириса, ќе се изедат веднаш

Направете вкусни кифлички со сланина.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 1 лажица кисела павлака
 • 1 лажица сув квасец
 • 200 мл. млеко млако
 • 70 мл. масло
 • 2 лажици прашок за пециво
 • 1 лажица сол
 • прстофат шеќер
 • сланина за полнење
 • сусам
 • 1 јајце

Подготовка:

 1. Се мати квасецот со топло млеко и со шеќер, па се остава десет минути, а откако ќе се активира се остава во сад со сите други состојки.
 2. Замесете тесто кое треба да биде меко, но не и лепливо.
 3. Нека стои 20 минути, па загрејте ја рерната на 200 степени.
 4. Изматете јајце и исечете сланина и земете сусам.
 5. Се дели тестото на три дела, секој се расукува и се сечат триаголници кои се полнат со сланина, па се виткаат во кифлички.
 6. Се премачкуваат со јајце и се става сусам и малку сол горе.
 7. Се пече 15 минути додека не добијат боја.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб