Деликатес на денот: Свинско со вино, крчка и мириса

Деликатес на денот: Свинско со вино, крчка и мириса

Направете вкусно свинско месо.

Состојки:

 • 1 кг. свински бут
 • 1 лажица ким
 • 2 црвени пиперки
 • 20 гр. путер
 • 1 лимон
 • 1 лажица коријандер
 • 1 шолја бело вино
 • масло и сол

Подготовка:

 1. Се врзува местото два три пати, се става на него ким и коријандер.
 2. Се загрева путерот со масло и се пржи месото, се става сол и бибер, како и вино и ким.
 3. Нека испари виното, па ставете сок од лимон и ставете капак.
 4. Нека се динста околу 1 час.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула