Салата со брокула – чинија полна витамини

Салата со брокула – чинија полна витамини

Направете вкусна брокула салата со рукола.

Состојки:

 • 500 гр. брокула
 • 30 гр. рукола
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица ленено семе мелено
 • 4 лажици маслиново масло
 • ½ лимонов сок
 • сол

Подготовка:

 1. Се дели брокулата на цветови, се вари во солена вода, па по десет минути се цеди и лади.
 2. Се мие убаво руколата, се сече кромидот.
 3. Се става сол на брокулата и се става маслиново масло на неа, се става и лимонов сок.
 4. Се става ленено семе, кромид и рукола.
 5. Се меша и се служи.

 

Повеќе на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство