Бомбици со јаболки и кокос – есенски мали топчиња

Бомбици со јаболки и кокос – есенски мали топчиња

Направете вкусни топчиња со јаболка.

Состојки:

  • 1 кг. јаболка
  • 300 гр. шеќер
  • 100 гр. мелени бисквити
  • 100 гр. мелени ореви
  • кокос

Подготовка:

  1. Се чистат јаболките, се рендаат и се става шеќер на нив, па се пржат на оган додека не го снема сокот од нив.
  2. Се тргаат од оган и се стават мелени бисквити и ореви.
  3. Се прават топчиња кои потоа се валкаат во кокос.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта