За вистински гурмани: Запечени компири со сирење и сланина

За вистински гурмани: Запечени компири со сирење и сланина

Едноставна подготовка за вкусно гурманско јадење…

Состојки:

  • 1,5 кг компири
  • 500 гр свежо солено сирење
  • 300 гр сланина Пекабеско

Начин на подготовка:

  1. Згответе ги компирите, како што сакате, во лушпа или излупени, во солена вода. Внимавајте да не се распаднат за време на готвењето, гответе околу 30 минути. 
  2. Во сад за печење редете ред сланина, компир сечкан на кругови, сирење, повторно компири и последниот слој сланина. Ако сирењето е суво, измешајте го со 2-3 лажици павлака. Запечете заедно уште дваесетина минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула