Повкусно од топло чоколадо: Топол чоколаден крем со вино

Повкусно од топло чоколадо: Топол чоколаден крем со вино

Направете топло крем од чоколадо, повкусен од топло чоколадо.

Состојки:

  • 6 жолчки
  • ¾ шолји шеќер во прав
  • 3 лажици какао во прав
  • 1 мала шолја бело вино

Подготовка:

  1. Се полни лонец со вода до половина и се остава да врие.
  2. Се ставаат во сад жолчките со шеќер во прав и се матат.
  3. Се ставаат во белото вино, па се става какао и се става  садот над водата која врие да се меша на пареа.
  4. Се служи во стаклени шолји.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта