Деликатес на денот: Похована риба – одлично оди со тартар

Деликатес на денот: Похована риба – одлично оди со тартар

Направете похована риба со супер вкус.

Состојки:

 • 1 кг. филети риба
 • 2 јајца
 • 50 мл. млеко
 • 1 шолја брашно
 • 2 шолји презла
 • 40 гр. пармезан
 • 3 лажици сусам
 • Сол и бибер и масло

Подготовка:

 1. Филетите се делат на пола, се сечат и се става сол и бибер на нив, па убаво се цедат.
 2. Се матат јајцата со млеко и сол, а на презлата и се става пармезан и сол.
 3. Се става брашно во посебен сад.
 4. Се става масло во тава, па се земаат филети, се валкаат во брашно, јајца, презла и се пржат.
 5. Се вртат од двете страни.
 6. Се вадат на салфета да се исцедат.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршен рецепт за риба деликатес

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна

 

 

singlepost_text