Декоративни и кремасти: Посни топчиња со сусам и маслинки

Декоративни и кремасти: Посни топчиња со сусам и маслинки

Декоративни и вкусни топчиња…

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 100 гр црни и зелени маслинки
  • 100 гр сусам
  • бибер
  • сол
  • 100 гр маргарин

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги и згответе ги, па испасирајте ги со маргарин како за пире. Потоа додајте бибер и сол по вкус. Оставете добро да стегне во фрижидер околу 6 часа.
  2. Потоа испржете сусам. Направете топчиња, во средина ставајте маслинка, па извалкајте ги во сусам.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство