Оброк салата – специјалитет кој ќе ви се најде и за празниците кои доаѓаат

Оброк салата – специјалитет кој ќе ви се најде и за празниците кои доаѓаат

Направете брза оброк салата.

Состојки:

 • 350 гр. тестенини
 • 1 пилешко месо
 • 1 модар патлиџан
 • 1 тиквичка
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 2 чешни лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • сол, бибер и сусам

Подготовка:

 1. Се вари месото со морковот.
 2. Се цеди и се сече на траки.
 3. Се лупат тиквичките и модриот патлиџан и се сечат на коцки.
 4. Се загрева масло и се ставаат да се пржат тиквичките со модриот патлиџан, па се додава месото, морковот ситно сечен, па една шолја од водата во која се варело месото, и оставете да се крчка.
 5. Се варат и цедат тестенините.
 6. Кога ќе испари водата зеленчукот е готов.
 7. Се става се во сад со тестенините и се става ситно сечен кромди, па зачини и се меша.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство