ВИДЕО: Вака најлесно ќе излупите јајце – нема мака и нервози

ВИДЕО: Вака најлесно ќе излупите јајце – нема мака и нервози

Одвојувањето на лушпите од варените јајца некогаш е тежок и долг процес.
Се става јајцето во шерпа со вода, се чека да зоврие, па се намалува температурата и се вари јајцето уште 10 минути.
Се вади јајцето и десет секунди се држи во ладна вода под млаз.
Потоа се удира малку и се лупи.
https://www.youtube.com/watch?v=zf7i2iIJwFc

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана