Посна шпанска пита: Само измешајте, испечете и за 20 минути имате совршено предјадење

Посна шпанска пита: Само измешајте, испечете и за 20 минути имате совршено предјадење

Само измешајте, испечете и за 20 минути имате совршено предјадење!

Состојки:

 • 200 гр посно билно сирење
 • 1 мала шолја масло
 • 1 мала шолја брашно
 • 1 мала шолја пченкарно брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр црвени пиперки
 • 100 гр зелени маслинки
 • 1 мала шолја кисела вода
 • сол по вкус

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте го сирењето, пиперките и маслинките исечкајте ги на ситни коцки. Сите состојки измешајте ги и ставете ја масата во тепсија. 
 2. Печете 20 минути во загреана рерна.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт