Салата деликатес: Тиква и леблебија, за секоја прилика

Салата деликатес: Тиква и леблебија, за секоја прилика

Вкусна салата со тиква и леблебија.

Состојки:

 • 1 кг. тиква
 • 200 гр. леблебија
 • 4 домати
 • 30 гр. рукола
 • 4 чешни лук
 • 5 лажици маслиново масло
 • ½ лимонов сок
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се чисти и сече тиквата на коцки, па се ситни и лукот.
 2. Се ставаат во сад и се става масло, а потоа се распоредува на плех и се пече на 200 степени околу половина час.
 3. Се става потоа во сад со сечените домати, со масло, зачини, лимонов сок и леблебијата.
 4. Се става и измиената рукола и се меша.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство