Мини погачи со гриз – сите состојки ги имате дома

Мини погачи со гриз – сите состојки ги имате дома

Направете вкусни погачи со гриз во вашата кујна.

Состојки:

  • 130 гр. гриз
  • 500 мл. млеко
  • 100 гр. рендан кашкавал
  • 80 гр. маст
  • 3 жолчки
  • сол

Подготовка:

  1. Се вари гризот со млеко, се става сол и маст и пола од кашкавалот.
  2. Се меша и се трга од оган.
  3. Се додаваат едно по едно жолчките и се меша убаво, па се става смесата на проѕирна фолија.
  4. Се вадат погачи со модли и се ставаат на плех со хартија, па се става кашкавал и се печат на 200 степени додека не поруменат.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб