Има многу рецепти но овој е најбрз: Домот ќе замириса на уштипци

Има многу рецепти но овој е најбрз: Домот ќе замириса на уштипци

Брзи и вкусни, топли и ароматични уштипци.

Состојки:

  • 190 гр. брашно
  • 250 мл. јогурт
  • 2 јајца
  • 1 лажиче сол
  • 1 прашок за пециво
  • масло за пржење

Подготовка:

  1. Се става во чинија брашното па јајцата, па јогурт и прашок за пециво, масло и сол и се убаво се соединува.
  2. Се мати убаво за да нема грутки.
  3. Се става масло во длабока тепсија и се загрева, па се вадат форми од тестото и се пржат.
  4. Се вадат на салфета да се исцедат.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб