Домашен мајонез – евтин и од три состојки, веќе нема да купите во маркет

Домашен мајонез – евтин и од три состојки, веќе нема да купите во маркет

Иако мајонезот често е достапен како готов производ, сепак домашниот е вкусен и незаменлив.

Состојки:

  • 3 жолчки
  • 1 лажиче сенф
  • 250 мл. маслиново масло
  • малку сол и бибер
  • 1 лажиче лимонов сок

Подготовка:

  1. Се матат три жолчки со сенф и масло, па сол и бибер и лимонов сок.
  2. Се става во фрижидер и се јаде и трае не повеќе од три дена.
  3. Ова е деталниот рецепт:

 

 

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство