Полнети компири со фета – деликатесен ручек на трпеза

Полнети компири со фета – деликатесен ручек на трпеза

Направете деликатесен компир со богат фил. 

Состојки:

 • 8 компири
 • 100 гр. печеница
 • 150 гр. фета
 • 200 гр. кашкавал
 • 50 гр. путер
 • масло
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се мијат и се лупат компирите, па  се сечат на половина и се длабат за да се полнат.
 2. Се ренда издлабениот дел на крупната страна на ренде, се сече печеницата на коцки и на загреано масло се пржи кромидот.
 3. Се додава и печеницата и ренданиот компир и се ставаат зачини.
 4. Се става и фета.
 5. Се полнат компирите со смесата.
 6. Се става горе кашкавал на секој компир.
 7. Ставете ги на плех со масло и хартија, ставете малку масло од горе, ипутер на секој компир.
 8. Се печат 40 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула