Пита од зелка

Пита од зелка

Вкусна пита од зелка…

Состојки:

  • 1 главица млада зелка
  • 200 гр кајмак
  • кисела павлака
  • брашно за кора
  • сол
  • вода

Начин на подготовка:

  1. Замесете кора и оставете малку да отстои. 
  2. Во меѓувреме зелката ситно изрендајте ја, згответе 15-20 минути, потоа исцедете и оставете малку да се излади. 
  3. Додајте кајмак и сол. Наредете ја питата, прелијте ја со масло и печете 25-30 минути на 220 степени. 
  4. Печената пита прелијте ја со павлака и накратко вратете ја во рерна.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт