Ликер од мушмули – направете го најмоќниот лек за холестерол и сезонски вируси

Ликер од мушмули – направете го најмоќниот лек за холестерол и сезонски вируси

Направете си домашен ликер од мушмули кој помага за многу здравствени проблеми.Ви требаат 600 грама мушмули, 500 милилитри ракија домашна и 250 грама шеќер.

Се мијат и се сушат убаво мушмулите, па се ставаат во стерилизирана тегла.

Се оставаат да вријат ракијата и шеќерот додека шеќерот не се стопи, па се става течноста во теглата со мушмули и се затвора.

Се остава на темно и суво место седум дена, а секој ден се протресува убаво теглата.

Се остава потоа да мирува три недели, па се процедува и се става во шише, па се пие.

Помага за намалување холестерол, против сезонски вируси, запек и полно е витамин Ц.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед