Деликатес во тава: Пиперки со јајца и кашкавал

Деликатес во тава: Пиперки со јајца и кашкавал

Направете вкусен ручек со пиперки и јајца и кашкавал.

Состојки:

 • 4 пиперки
 • 4 јајца
 • 100 гр. кашкавал
 • 1 лажица масло
 • 1 лажица маргарин
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се чистат и убаво се мијат пиперките, па се сечат на траки.
 2. Се става на тава масло и маргарин, па се додаваат пиперките и се пржат со мешање.
 3. Се кршат во сад јајца, па пола од кашкавалот. Кога е пипеката печена, се става смесата со јајца.
 4. Се исклучува шпоретот и се пече минута две да фати кора.
 5. Се додава горе и останатиот кашкавал.
 6. Се става на чинија, се ставаат сол и бибер.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула