Кралица на трпезата: Салата со печени пиперки

Кралица на трпезата: Салата со печени пиперки

Направете салата со печени пиперки.

Состојки:

  • 8 црвени пиперки
  • 5 чешни лук
  • ½ дл. масло
  • малку оцет и сол

Подготовка:

  1. Се печат пиперките и се ставаат во кесе, па потоа се ладат и лупат.
  2. Се редат во чинија, се става оцет и сол, ситно сечен лук и се оставаат околу 20 минути да впијат.
  3. На крај ставете им масло.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство