Пита од лиснато тесто и јаболка

Пита од лиснато тесто и јаболка

Вкусна пита од лиснато тесто и јаболка…

Состојки:

 • лиснато тесто
 • 1,5 кг јаболка
 • 4-5 лажици шеќер
 • 100 гр суво грозје
 • 1 рака мелени ореви
 • 2 лажици презла
 • малку путер
 • цимет
 • ванилин шеќер
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. На малку путер издинстајте излупени јаболка (половина од јаболката изрендајте ги, а половина исечкајте ги на коцки). 
 2. Динстајте 7-8 минути, додека малку омекнат, па додајте шеќер, ванилин шеќер, суво грозје, мелени ореви, презла и доста цимет. Динстајте уште 2-3 минути и оставете да се излади. 
 3. Развлеченото лиснато тесто развлечете го и исечкајте го на квадрати. 
 4. Филувајте, свиткајте и печете во загреана рерна на 200 степени околу 40 минути. 
 5. Посипете со шеќер во прав и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед