Пита со лиснато тесто – полна кајмак, павлака и шунка

Пита со лиснато тесто – полна кајмак, павлака и шунка

Направете вкусна пита со лиснато тесто.

Состојки:

 • 250 гр. лиснато тесто
 • 5 лажици кајмак
 • 2 лажици павлака
 • 30 гр. шунка
 • 30 гр. сирење
 • 1 жолчка
 • малку сусам и сол

Подготовка:

 1. Се развлекува лиснатото тесто , па на краевите се става фил направен од кајмак, павлака, сецкана шунка и рендано сирење.
 2. Се мота ролат, па се става во плех со хартија.
 3. Се премачкува со жолчка, па се става сусам.
 4. Се пече 20 минути на 200 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб