Деликатес на денот: Млечни макарони

Деликатес на денот: Млечни макарони

Направете вкусни млечни макарони.

Состојки:

 • 500 мл. млеко
 • 2 шолји макарони
 • ½ шолји моцарела рендана
 • 1 шолја рендан кашкавал
 • 1 лажиче сол
 • малку бибер и масло

 

Подготовка:

 1. Се подмачкува тава со масло и се става пола млеко, па сол и бибер.
 2. Се става да зоврие, па се ставаат макароните.
 3. Се варат 5 минути.
 4. Се додава по пет минути и другата половина млеко, па се варат макароните додека не се впие млекото.
 5. Се меша често да не загорат.
 6. Се става рендана моцарела и кашкавал.
 7. Се мешаат и служат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки