Ќофте со месо и павлака

Ќофте со месо и павлака

Неодоливи ќофтиња кои се топат во уста!

Состојки:

 • 200 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 100 гр кисела павлака Пекабела
 • 1 главица кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • 1 лажица листови магдонос
 • 2 лажици презла
 • сол по вкус
 • бибер по вкус
 • пипер по вкус

Начин на подготовка:

 1. Во сад ставете месо, ситно сечкан кромид, лук, измешајте, додајте павлака, јајце, сечкан магдонос, презла, бибер, сол, пипер и добро измешајте. 
 2. Смесата оставете ја малку во фрижидер. Обликувајте ќофтиња, пржете ги во тава или печете ги во рерна.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо