Баклава со мерки во шолји – готова за 30 минути

Баклава со мерки во шолји – готова за 30 минути

Направете вкусна баклава со мерки во шолји.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 2 шолји шеќер
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја млеко
 • 1 шолја гриз
 • 1 шолја брашно
 • 2 шолји мелени ореви
 • ½ литри вода за прелив
 • 2 шолји шеќер

Подготовка:

 1. Се матат јајцата пенасто со шеќер и се додаваат масло со млеко, гриз и брашно, па ореви.
 2. Се става во тепсија смесата и се пече на 200 степени половина час.
 3. Врелито колач се прелива со смесата од вода и шеќер.
 4. Се ставаат горе мелени ореви.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта