Сочни свински шницли со кашкавал – семеен ручек за кој сите ќе седнат на маса

Сочни свински шницли со кашкавал – семеен ручек за кој сите ќе седнат на маса

Направете вкусни шницли со сос, за вкусен семеен ручек.

Состојки:

 • 4 свински шницли
 • 4 парчиња кашкавал
 • пола кромид
 • пола лажиче вегета
 • 1 лажица кечап
 • 2 дл. вода
 • масло

Подготовка:

 1. Се обработуваат шницлите со чекан, се ставаат во огноотпорен сад со масло.
 2. Се става на секое парче месо, парче кашкавал.
 3. Се меша во сад сечен кромид со вегета, кечап и вода, па убаво се меша и се става врз шницлите смесата.
 4. Се пече 30 минути на загреана рерна на 180 степени.
 5. Ако испари водата при печењето, додајте уште слободно.
 6. Супер со со печен компир или пире.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки