Крокети од компир – 80 од една смеса

Крокети од компир – 80 од една смеса

Совршени се за сосеви и за пиво. Крокети од компир по најлесен рецепт.

Состојки:

 • 850 гр. брашно
 • 45 гр. маргарин
 • 150 гр. гриз
 • 100 гр. брашно
 • 1 јајце
 • 1 лажиче сол
 • презла

Подготовка:

 1. Се варат компирите, се лупат и се пасираат како за пире, па им се додава маргаринот и се остава се да се излади.
 2. Се додаваат сите состојки во изладената смеса и се валка истата во презла.
 3. Се сечат како за њоки или по ваша желба и се пржат на тава со масло.
 4. Излегуваат околу 80.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува