Ретко ни текнува на ова овошје – крие цела ризница со здравје

Ретко ни текнува на ова овошје – крие цела ризница со здравје

Дуњата е овошка која многу помага и богата е витамини и минерали.

Има витамин Ц, Б1, Б2, каротен, калциум, магнезиум, калиум и натриум.

Имаат протеини и диетални влакна дуњите во себе.

Имаат и редок витамин Б17 кој има антиканцерогено дејство.

Спречуваат болки во стомак, инфективни болести, и овозможуваат добра работа на цревата.

Го намалуваат притисокот и поволни се за лекување краници, дишни патишта и за непријатен здив.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб