Солена штрудла – рецепт кој е “врв” меѓу појадоците

Солена штрудла – рецепт кој е “врв” меѓу појадоците

Направете солена штрудла со богат фил.

Состојки:

 • 2 шолји млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 5 шолји брашно
 • пола шолја масло
 • 1 кесе квасец
 • 1 лажиче сол
 • 500 гр. сечена шунка за фил
 • 300 гр. моцарела за фил
 • 1 јајце за премачкување

Подготовка:

 1. Се става квасецот во топло млеко и шеќер па се остава да се активира.
 2. Се додава потоа масло со сол и брашно и се меси тесто.
 3. Се дели на три топки и се развлекува секоја.
 4. Се филува со шунка и моцарела, па се замотува штрудла.
 5. Се премачкува со јајце и се пече на загреана рерна на 200 степени додека не порумени.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб