Трик со кој месото нема никогаш да биде жилаво и тврдо – само додадете го ова

Трик со кој месото нема никогаш да биде жилаво и тврдо – само додадете го ова

Ако сакате кога подготвувате црвено месо, тоа да биде сочно, а не жилаво, употребете мал трик во кујната.

Иако има маринади за месо, сепак ставете во месото малку јаболков оцет.

Тој дава мекост, па така месото ќе биде убаво, сочно и меко, а не тврдо и жилаво.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо