Шпагети со домати и јогурт

Шпагети со домати и јогурт

Вкусни тестенини во сос од јогурт…

Состојки:

 • 400 гр шпагети
 • 1 шолја јогурт
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • 1/2 шолја исечкан свеж босилек
 • 1 млад кромид исечкан на кругови
 • малку пармезан
 • бибер
 • сол
 • 1 домат

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте јогурт, маслиново масло, босилек, кромид, пармезан, сол и бибер. Пробајте и додајте уште зачини ако е потребно. 
 2. Во посолена вода згответе ги тестенините и процедете ги. Во тестенините додајте го подготвениот сос. Украсете со исечкан домат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки