Риба деликатес: Ослич на компири, ручек за малку пари како од рибен ресторан

Риба деликатес: Ослич на компири, ручек за малку пари како од рибен ресторан

Направете риба за ручек со компир со посебен вкус.

Состојки:

 • 500 гр. ослич
 • 1 кг. компири
 • 50 мл. масло маслиново
 • 100 мл. бело вино
 • 5 чешни лук
 • рузмарин
 • бибер, вегета и сол

Подготовка:

 1. Се лупи компирот и се сече на кругови како за мусака, се ставаат зачини и се меша со рузмарин.
 2. Се става на маслиново масло во тепсија компирот и се валка рибата исчистена во зачини, па преку компирот.
 3. Се става ситно истолчен лук и се става бело вино.
 4. Се покрива со фолија и се пече на 220 степени 30 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршен рецепт за риба деликатес

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна